A CETEMCOM szervezésében 2013. december 9 – 17 között került megrendezésre Vietnámban a magyarországi nukleáris technológia oktatását bemutató workshop, melynek során a delegáció képviselői a magyar tapasztalatokat kívánták átadni vietnámi egyetemeknek és kutatóintézeteknek.
A workshop elsődleges célja az elméleti és gyakorlati tapasztalatok bemutatása és megosztása volt, emellett pedig a nukleáris technológia oktatásához szükséges eszközöket is szemléltette. A magyar delegáció résztvevői közt egyaránt szerepeltek oktatási intézmények, illetve belföldi és külföldi eszközgyártó cégek. Oktatási intézmények közül kiemelendő a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technológiai Intézete és a Pannon Egyetem Radiokémiai és Radioökológiai Intézetének küldöttsége, akik a nukleáris technológia terén történő oktatásban elért eredményeiket szemléltették a megjelent diákoknak, tanároknak és kutatóknak. Eszközgyártó partnereink, mint a GAMMA, CAEN, SPECTECH, THERMO vagy az ORTEC pedig a kutatásokhoz és oktatáshoz felhasznált eszközöket, felszereléseket voltak hivatottak bemutatni.
Bővebben: Workshop Vietnámban a nukleáris technológia magyarországi oktatásáról
PAKS | A biztonság iránti elkötelezettségre tanították meg a paksiak a kurzus résztvevőit, akik háromhetes elméleti képzés után érkeztek az atomerőműbe.
– Szeretnénk elérni, hogy ha a világon bárhol atomerőművet építenek, ide jöjjenek a szükséges tudást megszerezni – mondta Potápi Árpád János. A Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke a paksi atomerőmű Karbantartó és Gyakorló Központjában beszélt erről, miután anyanyelvükön köszöntötte a vietnami nukleáris szakemberképzés negyedik turnusának résztvevőit. Kiemelte, az utóbbi két-három évben felélénkült a kapcsolat a két ország között.
Kiss István (jobbra) az atomerőmű, Aszódi Attila az egyetem nevében gratulált
A magyar-vietnami nukleáris képzési program jövőjéről tárgyalt a Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár által vezetett delegáció 2013. január 5-11. között Vietnamban, melynek szervezésében a CETEMCOM aktívan részt vállalt.
A látogatás elsődleges célja a meglévő oktatási kapcsolatok megszilárdítása és a továbblépési lehetőségek felmérése volt. A delegáció tárgyalt a nukleáris hatóságok közötti együttműködésről, a kutatás-fejlesztés és a lakossági tájékoztatás területén tervezett kooperációról is. A vietnami fél jelezte igényét a már működő képzési forma megtartására, az elméleti és gyakorlati szakemberek felkészítését célzó, az eddigieknél hosszabb távú projektek elindítására.
Bővebben: Szorosabbá válik a magyar-vietnami nukleáris képzési együttműködés
2013. március 11-én a harmadik CETEMCOM által szervezett vietnámi csoport kezdte meg tanulmányait a BME Nukleáris Technikai Intézetében. Magyarország és Vietnám közötti oktatási együttműködés keretében 42 fő egyetemi oktató érkezett egy újabb hathetes továbbképzésre. Az első - 40 fős - csoport 2012 szeptemberében érkezett, ezt követte 2012 októberében a második, 34 fős csoport.
Képzés a BME-n
A 2012. szeptember 12-én megkezdett sorozat következő állomásaként újabb 34 fő vietnami egyetemi oktató nukleáris energetikai továbbképzése kezdődött meg a Műegyetemen 2012. október 29-én, amely képzést a CETEMCOM szervezte. A hathetes program első három hetét a vietnami kollégák a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetében töltik, ahol előadások és laborgyakorlatok keretében ismerkednek meg a nukleáris oktatás legfontosabb témaköreivel és módszereivel. A kurzus további három hetes gyakorlati képzéssel folytatódik majd a paksi atomerőműben.
Bővebben: Vietnami egyetemi oktatók magyarországi nukleáris továbbképzése folytatódik a BME-n
Magyarország és Vietnam között létrejött megállapodás értelmében 40 vietnami egyetemi oktató nukleáris továbbképzése kezdődött meg 2012. szeptember 12-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetében a CETECOM szervezésében. A három hétig tartó programban a vietnami szakemberek az atomenergia biztonságos felhasználásáról hallgatnak meg egyetemi előadásokat angol nyelven, és részt vesznek a BME Oktatóreaktorában laborgyakorlatokon is. Ezt követően a vietnami szakemberek további három hetes képzésére a Paksi Atomerőműben kerül sor.
Bővebben: Vietnami egyetemi oktatók magyarországi nukleáris továbbképzése a BME-n
"A humánoktatás szerepe az atomerőművek biztonságában" - Nemzetközi konferencia 2012. október 15.-16. közt Budapesten